Mielno
Mielno/Unieście

Gmina Mielno leży w północno-zachodniej Polsce, na środkowym wybrzeżu Morza Bałtyckiego, zajmując 25km od brzegu morskiego.
Największa naturalną zaletą gminy są czysta woda morska, która nigdy nie była skażona szkodliwymi substancjami, szeroka i czysta, drobnoziarnista plaża oraz pas leśny ciągnący się wzdłuż wydm na większej części naszego wybrzeża.
Oprócz walorów przyrodniczych i wypoczynkowych miejscowości naszej gminy charakteryzuje klimat morski – powietrze nasycone jest jodem i solą. Zasięg oddziaływania powietrza jest nieduży i zależy od cyrkulacji powietrza.
Największe stężenie aerozolu występuje w pasie do 500m od linii brzegowej.
Można tutaj korzystać z kąpieli słonecznych, powietrznych, wodnych, co łącznie określa się mianem thalasoterapii, czyli kojenia morzem.
Na terenie gminy Mielno występują pokłady złoża glinki zielonej oraz ciepłe źródła. Położenie geograficzne i bogactwa naturalne oraz niewystępowanie na tym terenie uciążliwego przemysłu sprawiają, że gimna zabiega o uzyskanie statusu uzdrowiska.
Gmina Mielno oferuje szeroki wachlarz możliwości czynnego wypoczynku w obiektach rekreacyjno-wypoczynkowych. Należą do nich kąpieliska strzeżone, baseny kryte i na powietrzu, boiska, korty tenisowe, siłownie, sauny i gabinety odnowy biologicznej, wypożyczalnie sprzętu wodnego. Przez teren gminy wiodą piesze i rowerowe szlaki turystyczne oraz szlak wodny jeziora Jamno. Wypoczynek urozmaicają liczne imprezy kulturalne.
Mielno, stolica gminy, leży 12 km od Koszalina. W sezonie letnim dojazd z Koszalina autobusami MZK nr 1 i 20, autobusami PKS, które kursują przez Mielenko i Chłopy do Sarbinowa i Gąsek, prywatnymi busami oraz własnymi środkami lokomocji.
Z Koszalina można dojechać także ścieżką rowerową. Przez Mielno wiedzie szereg ścieżek rowerowych w tym przez Mielenko do Chłopów i Sarbinowa wyznaczonym szlakiem turystycznym przez przywydmowy las iglasto-liściasty.
Część Mielna, Unieście i Łazy od strony południowej ma dostęp do jeziora Jamno.
W Mielnie znajduje się najstarszy na środkowym wybrzeżu Bałtyku Klub Morski „Tramp”, który istnieje już ponad 70 lat.
Na przystani żeglarskiej KM „Tramp” przy 140-metrowym pomoście funkcjonuje wypożyczalnia jachtów, kajaków i rowerów wodnych. Stąd stateczkiem wycieczkowym „Mila” można wyruszyć w rejs po jeziorze.
W Mielnie na turystów czeka wiele atrakcji – dla odważnych i żądnych przygód, skoki na bangy, dla dzieci wesołe miasteczko i uliczne zwierzyńce, w których można z bliska podziwiać słonia czy wielbłąda, a dla każdego – jazda konna. Znajdują się tu liczne, doskonale wyposażone ośrodki wczasowe i rehabilitacyjne, a wśród nich, Ośrodek Rehabilitacyjno-Wypoczynkowych „Syrena”, w którym niepełnosprawne dzieci z całego świata poddawane są usprawnianiu za pomocą unikalnego skafandru kosmicznego.
Na mniej pogodne dni wczasowicze mają do dyspozycji pełnowymiarową halę sportową i kryte baseny.
W centrum Mielna, na deptaku przy ul. Kościuszki można odpocząć i ochłodzić się przy fontannie, można zabrać głos w bodaj jedynym w Europie Hyde Parku, wzorowanym na londyńskim pomyśle manifestowania wolności myśli i słowa. Można również odwiedzić średniowieczny gródek strażniczy otoczony fosą, który znajduje się na trasie z ul. Kościelnej do morza.
Cennym zabytkiem jest kościół parafialny p.w. Przemienienia Pańskiego, przy ul. Kościelnej. Obiekt pochodzi z XV wieku i ma niepowtarzalny klimat.
We wciąż nowocześniejszym Mielnie nadal można znaleźć dobrze utrzymane budynki pochodzące z początku XX wieku.
Uwadze turystów polecamy ponadto piękną aleję lipową z Mielna do Mielenka.